2017 - 1st Place in 4A - 158 points

113 - Austin Michalski - 2nd Place

120 - Joe Novak - 5th Place

126 - Cameron Hanson - 7th Place

126 - Jordan Martinez - STATE CHAMPION

132 - Nick Whitehead - 3rd Place

132 - Payton Masterson - State Participant

138 - Reid Carlton - State Participant

145 - Ryden Fu - 4th Place

145 - Gunner Starren - State Participant

152 - Justin Sipila - 8th Place

152 - Ethan Vaughan - State Participant

160 - Jake Bir - State Participant

182 - Gage Dress-Moran - State Participant

195 - Kione Gill - STATE CHAMPION

220 - Dagen Kramer - 2nd Place

285 - Nic Carbone - State Participant

 

2016 - 3rd Place in 4A - 89 Points

106 Austin Michalski - 3rd Place

113 Izzy Murrietta - 6th Place

126 Nick Whitehead - 2nd Place

126 Reid Carlton - State Alternate

132 Justin Sipila - 6th Place

132 Dylan Weiding - State Participant

138 Ryden Fu - 6th Place

138 Payton Masterson - State Participant

195 Dagen Kramer - 4th Place

220 Nic Carbone - State Participant

285 Chase Mulcahy - State Participant

 

2015 - 9th Place in 4A - 66 Points

106 Izzy Murrieta - State Alternate

113 Joe Novak - State Alternate

120 Nick Whitehead - 5th Place

126 Justin Sipila - 3rd Place

138 Ryden Fu- 5th Place

195 Adam Hokenson - 2nd Place

220 Nick Palandri - State Alternate

285 Kingston Suka - State Participant

 

2014 - 5th Place in 4A - 100.5 Points

106 Dylan Weiding - 7th Place

112 Nick Whitehead - 5th Place

120 Justin Sipila - 6th Place

126 Cruz Velasquez - 2nd Place

126 Blake Hoyle - State Alternate

132 Todd Link - State Participant

138 Sam Schuessler - State Participant

145 Justin Weiding - 3rd Place

152 OJ Jenkins - State Alternate

160 Tucker Mjelde - 3rd Place

184 Adam Hokenson - 8th Place

195 Cooper Thomas - 7th Place

 

2013 - 2nd Place in 4A - 120 Points

120 Tim Whitehead - 2nd Place

126 Cruz Velasquez - 3rd Place

 132 Gabe Boynay - 2nd Place

138 Justin Weiding - 7th Place

160 Chris McElroy - 8th Place

195 Matt Hopkins - 2nd Place

285 Ed Torres - 3rd Place

Garrett Autrey - State Participant

Blake Hoyle - State Participant

Austin Perry - State Participant

Tucker Mjelde - State Participant 

 

2012 - 1st Place in 4A - 190 Points (State Record)

106 Todd Link - 8th Place

113 Tim Whitehead - 2nd Place

120 Cruz Velasquez - 4th Place

126 Steven Hopkins - 2nd Place

132 Gabe Boynay - 4th Place

132 Joey Palmer - STATE CHAMPION

145 Tanner Mjelde - 5th Place

170 Garrett Autrey - 3rd Place

195 Matt Hopkins - 4th Place

220 Aaron Davis - STATE CHAMPION

Daniel Haniger - State Participant

Jesse Vaughan - State Participant

Sam Schuessler - State Participant

Austin Perry - State Participant

Ed Torres - State Participant

Blake Hoyle - State Participant

 

2011 - 9th Place in 4A - 63.5 Points

103 Tim Whitehead - 8th Place

112 Gabe Boynay - State Participant

119 Cruz Velasquez - State Alternate

119 Steven Hopkins - 4th Place

125 Jordan Jolley - State Partisipant

125 Jesse Vaughan - 7th Place

135 Austin Kandior - State Alternate

135 Daniel Haniger - 4th Place

140 Tucker Mjelde - State Participant

145 Tanner Mjelde - State Participant

160 Matt Hopkins - State Participant

160 Garrett Autry - 7th Place

215 Aaron Davis - State Participant

 

2010 - 2nd Place in 4A - 114.5 Points

103 Steven Hopkins - STATE CHAMPION

119 Tanner Mjelde - State Participant

125 Daniel Haniger - State Participant

135 Jordan Higa - 7th Place

140 Christian Hayden - State Participant

140 Tyler Lamb - STATE CHAMPION

152 Ryan Ota - State Participant

189 Nick Bayer - STATE CHAMPION

215 Konner Kundtsen - 2nd Place

2010 State-Team-Picture.jpg

 

2009 - 4th Place in 4A - 84 Points

103 Jordan Higa - State Alternate

135 Michael Milat - State Participant

135 Tyler Lamb - 2nd Place

145 John Buban - STATE CHAMPION

152 Zach Schuessler - State Participant

171 - Nick Bayer - STATE CHAMPION

215 Konner Kundtsen - 3rd Place

 

2008 - 9th Place in 4A - 61 Points

125 Tyler Lamb - 5th Place

130 Kevin Tao - 2nd Place

160 Nick Bayer - STATE CHAMPION

 

2007 - 5th Place in 4A - 75.5 Points

112 Tyler Lamb - 4th Place

112 Devon Orseth - State Alternate

119 Kevin Tao - STATE CHAMPION

135 Matt Terrill - 7th Place

135 Jordan Higa - State Participant

140 Jesse Whitton - State Participant

145 Nick Bayer - State Participant

152 Andrew Johnson - STATE CHAMPION

285 Elijah Ruhl - State Participant

Team-Picture-2007.jpg

 

2006  - 5th Place in 4A - 60 Points

103 Kevin Tao - State Participant

152 Andrew Johnson - STATE CHAMPION

189 Zack Novak - 6th Place

215 Kevin Kooyman - STATE CHAMPION

 

2005 - 4th Place in 4A - 86.5 Points

119 Devin Spencer - 5th Place

145 Andrew Johnson - STATE CHAMPION

171 Mike Johnson - 2nd Place

215 Kevin Kooyman - STATE CHAMPION

 

2004 - 12th Place in 4A - 43 Points

Mike Johnson - STATE CHAMPION

Tom Lorenson - 4th Place

Allen Wood - 6th Place

 

2003 - 7th Place in 4A - 49 Points

140 Nick Tompkins - 5th Place

145 Michael Johnson - 2nd Place

171 Tom Lorenson - State Participant

215 Ryan Grose - State Participant 

275 Will Blaschko - 5th Place

 

2002 - 8th Place in 4A - 57 Points

112 Allen Wood - State Participant

119 - Jon Maryanski - State Participant

135 Nick Tompkins - 2nd Place

145 Nick Johnson - 4th Place

171 Ryan Qualls - STATE CHAMPION

215 Jessi Orndorff - State Alternate

275 Ryan Grose - State Participant

 

2001-41st Place in 4A - 13 Points

135 Ryan Nead - State Participant

145 Sean Walsh - State Participant

152 Nick Johnson- State Participant

160 Ryan Qualls - 4th Place

 

2000 - 43rd Place in 4A - 13 Points

103 Jason Kenway - 6th Place

 171 Nate Nead - 7th Place

 

1999 - 6th Place in 4A - 64.5 Points

108 Stewart Carr - State Participant

135 Charlie Ashbaugh - STATE CHAMPION

141 Dustin Vance - State Participant

148 Aaron Alldredge - State Participant

158 Travis Metzger - 5th in State

158 Adam Boender - 8th Place

168 Donny Seifert - 2nd Place

178 Dan Seger - 7th Place

 

1998 - 3rd Place in 4A - 80.5 Points

101 Stewart Carr - 7th Place

115 JP Marinacci - 3rd Place

122 Charlie Ashbaugh - 5th Place

129 Craig Sawyer - 8th Place

141 Zhon Kurspediani - STATE CHAMPION

141 Brian Nobis - State Participant

148 Adam Boender - State Participant

158 - Donny Seifert - State Participant

158 Travis Metzger - State Participant

178 Dan Seger - State Participant

275 Ryan Kennedy - 6th Place

1998-Team.jpg

 

1997 - 8th Place in 2A - 58 Points

108 JP Marinacci - STATE CHAMPION

122 Dustin Vance - 8th Place

129 Craig Sawyer - State Alternate

141 Brian Nobis - State Participant

148 Zhon Kuraspediani - STATE CHAMPION

158 Donny Seifert - State Participant

158 Rob Wright - State Alternate

215 Ryan Kennedy State Alternate

 

1996 - 1st Place in 2A - 105.5 Points

101 Charlie Ashbaugh - State Participant

108 Dustin Vance - State Alternate 

108 JP Marinacci - 2nd Place

129 Jeff Marinacci - 4th Place

135 Zhon Kuraspediani - STATE CHAMPION

135 Abel Pulver - 7th Place

141 Ben Cruzat - 3rd Place

148 Dennis Maxon - STATE CHAMPION

 

1995 - 5th Place in 2A - 65.5 Points

101 JP Marinacci - 6th Place

122 Jeff Marinacci - 6th Place

129 - Abel Pulver - 6th Place

129 Isaac Lind - State Participant

141 Dennis Maxon - State Participant

158 Paul Bonthuis - State Participant

275 Willy Sheriff - STATE CHAMPION

 

1994 - 3rd Place in 2A - 82.5 Points

108 Isaac Lind - 3rd Place

115 Ben Cruzat - 2nd Place

129 - Dennis Maxon - 6th Place

158 Tim Kurspediani - 2nd Place

275 Willy Sheriff - 3rd Place

 

1993 - 3rd Place in 2A - 91 Points

101 Isaac Lind - 6th Place

108 Abel Pulver - State Participant

115 Ben Cruzat - 4th Place

122 Dennis Maxon - 3rd Place

135 Jens Pulver - 2nd Place

158 Tim Kuraspediani - 2nd Place

168 Jeff Ediger - 4th Place

 

1992 - 3rd Place in 2A - 74 Points

129 Ricky Christian - STATE CHAMPION

135 Jens Pulver - STATE CHAMPION

141 Tim Kuraspediani - 2nd Place

178 Dan Wadley - State Participant

108 - Brad Gossard - State Alternate

115 Dean Roberson - State Alternate

 

1991 - 1st Place in 2A - 94.5 Points

108 Dean Roberson - State Alternate

115 Troy Swettenam - State Participant

122 Ricky Christian - STATE CHAMPION

122 Clarke Hurlbut - 6th Place

129 Ben Brandli - State Participant

129 Tim Kuraspediani - State Alternate

135 Jens Pulver - STATE CHAMPION

141 Jesse Robertson - State Participant

148 Justin McElderry - 2nd Place

158 Adam Scanlon - 3rd Place

275 - Eric Gann - State Participant

 

1990 - 4th Place in 2A - 64.5 Points

108 Ricky Christian - STATE CHAMPION

135 Jesse Robertson - State Alternate

115 Erik Richardson - State Participant

122 Jens Pulver - State Participant

141 Gabe Sipila - 6th Place

148 Justin McElderry - 5th Place

158 Adam Scanlon - State Participant

190 Jason Lange - 5th Place

 

1989 - 20th Place in 2A - 31.5 Points

101 Ricky Christian - 3rd Place

108 Clarke Hurlbut - State Participant

115 Ron Evans - State Participant

178 Perry Anderson - 4th Place

 

1988 - 36th Place in 2A - 9 Points

115 Ron Evans - State Participant

141 Jeff Smith - State Participant

158 Mike Kallam - State Participant

 

1987 - 30th Place in 2A - 9 Points

115 Ron Evans - State Participant

141 Jeff Smith - State Participant

158 Mike Kallam - State Participant

 

1986

108 Dan Milletti - State Participant

1986 David Clark - State Participant

 

1985

168 Mark Bonthuis - 2nd Place

190 Lance Deskins - State Participant

 

1984 - 55th Place in 2A - 2 Points

158 Mark Bonthuis - State Participant

 

1983 - 33rd Place in 2a - 16 Points

122 Ron Read - 5th Place

141 Mark Bonthuis - State Participant

148 Todd Marangon - State Participant

1983 Doug Horn - State Participant

 

1982

115 Ron Read - State Participant

129 Shane Read - 4th Place

148 Todd Marangon - State Participant

168 Doug Horn - State Participant

190 Brian Gimore - 6th Place

 

1981 - 19th Place in 2A - 27 Points

101 Ron Read - State Participant

135 Lang Davidson - STATE CHAMPION

148 Todd Marangon - State Participant

 

1980 - 4th Place in 2A - 60.5 Points

101 Steve Serna - State Participant

129 Lang Davidson - 3rd Place

158 Ted Powell - STATE CHAMPION

190 Kip Read - 5th place

 

1978

168 Orie Jolley - State Participant

 

1977

158 Orie Jolley - 2nd Place

 

1975

190 Bill Hodge - 2nd Place

 

1973

Rich Palmer - 5th Place

Jeff Hall - 5th Place

 

1971 - 32nd Place in 2A - 4 Points

105 Lee Reichert - State Participant

132 Rick Jennings - State Participant

155 Mike Paxton - State Participant

 

1970

115 Steve Brunette - State Participant

 

 

1969 - 6th Place in 1A - 19 Points

106 Lee Reichert - 3rd Place

115 Steve Burnett - State Participant

123 Mike Reichert - STATE CHAMPION

136 Rick Nester - State Participant

157 Mike Paxton - State Participant

 

 

1968 - 27th Place in 1A - 4 Points

106 Bill Wright - State Partisipant

115 Ron Archer - State Partisipant

141 Bob Adams - 4th Place

 

1967 Tahoma's First Wrestling Team